اصول اخلاقی انتشار مقاله

باتوجه به پژوهشی بودن نشریه ایوان خشت خانه، اصول اخلاقی انتشار مقاله براساس قوانین COPE تنظیم شده است و در صورت بروز مشکل براساس این دستورالعمل رفتار خواهد شد. بر همین اساس:

 • مقالات باید حاصل مطالعات، تجربه‌ها و پژوهش‌ های نویسنده یا نویسندگان باشد. مقاله باید جدید و اصیل باشد. لذا مقاله ارسالی چه به صورت کلی و یا بخشی ازآن (زبان فارسی یا هر زبان دیگر) نباید قبلاً در جای دیگر انتشار یافته و یا پذیرفته شده باشد.
 • نویسندگان مقالات را به صورت علمی و منسجم، مطابق استاندارد مجله آماده کنند و روش و رویکرد خود را ذکر و داده‌ها را به صورت صحیح گزارش کنند.
 • نویسندگان با ذکر نویسنده مسئول و همکاران و نیز ارجاع‌دهی کامل، حقوق سایر اشخاص در مقاله را رعایت کنند (باید توجه داشته­ باشید، که ارجاعات مستقیم را داخل « » قرار داده و هرگونه ارجاع غیرمستقیم و یا برداشت از کار علمی سایرین با ذکر دقیق منبع انجام گیرد).
 • نویسندگان از ابراز موضوعات حساس و غیراخلاقی، سلیقه‌ای و شخصی، نژادی و مذهبی و دادن اطلاعات جعلی و نادرست و ترجمه از آثار دیگران بدون ذکر عنوان در مقاله خودداری کنند.
 • از نویسنده درخواست می‌شود در صورت نیاز داده­‌های خام، مصاحبه‌ها و یا پرسشنامه­‌ها و سایر ابزار به کار رفته در تحقیق را ارائه و معرفی نماید.
 • ارائه همزمان یک مقاله به چند نشریه و یا ارائه مقالات منتشر شده و یا پذیرش شده به سایر نشریات خلاف COPE است. در صورت مشاهده تخلف، سرقت علمی محسوب شده و به وزارت علوم گزارش خواهد شد.
  • اگر نویسنده ای یک اشتباه یا بی دقتی مهم را در کار خود کشف کند، متعهد است تا مراتب را به سرعت به اطلاع سردبیر مجله رسانده و جهت بازبینی یا اصلاح مقاله همکاری کند. اگرنویسنده یا ناشر توسط شخص یا فرد ثالث دریابد که کار انتشار یافته اشتباهی مهم وجدی دارد؛ نویسنده متعهد است تا به سرعت نسبت به بازبینی یا اصلاح مقاله یا فراهم سازی شواهد برای سردبیر ،دال بر صحت و درستی مقاله اصلی یا اولیه اقدام نماید.
  • نویسنده مسئول که مقاله را به مجله ارسال می کند، باید یک نسخه مقاله را به همه نویسندگان همکار ارسال و رضایت آن ها را جهت ارسال مقاله به مجله و انتشار آن کسب کند.
  • نویسندگان باید در تجدید نظر و انجام اصلاحات مقاله سریع و مناسب عمل کنند.
  • کلیه نویسندگان مسئول نهایی محتوای مقاله ارسالی به نشریه هستند.

 قانون کپی رایت 

 • ایوان خشت خانه تحت دسترسی آزاد Creative Commons Attribution 4.0 قرار دارد و محتوای آن را آزادانه در دسترس قرار می دهد. قانون کپی رایت برای مقالات ایوان خشت خانه محفوظ است. استفاده از اطلاعات مندرج در مقالات ایوان خشت خانه با ذکر دقیق ماخذ بلامانع است. نویسنده مقاله ای که مقاله اش در این مجله منتشر شده است به انتشار همان مقاله در نشریه دیگری مجاز نیست و حق پیگرد قانونی برای ایوان خشت خانه محفوظ است. چنانچه نویسنده مقاله منتشر شده مقاله اش را در یک کتاب مجموعه مقالات چاپ کند باید ماخذ ایوان خشت خانه را در آن ذکر کرده باشد؛ عدم ذکر ماخذ ایوان خشت خانه, حق پیگرد را برای مدیریت نشریه محفوظ خواهد داشت.  
 • مؤلفان حق چاپ و نشر را به عنوان بخشی از توافق نامه نشر مجله که به چاپ می رسد، به ناشر انتقال می دهد. نویسنده با ارسال اثر به این مجله موافقت می کند که مجله حق چاپی برای انتشار این مقاله را صادر کند، اما این حق را دارد که:
  • مقاله خود را با هدف استفاده شخصی، استفاده از نهادهای داخلی و اهداف به اشتراک گذاری علمی با یک لینک مناسب به مجله ایوان خشت خانه به اشتراک بگذارد.
  • ثبت اختراع، علائم تجاری و سایر حقوق مالکیت معنوی (از جمله داده های تحقیق).
  • انتساب و اعتبار مناسب برای اثر منتشر شده


 سرقت علمی

ثبت مقاله در سامانه نشریه ایوان خشت خانه با ارسال ایمیل به کلیه نویسندگان مقاله اطلاع داده خواهد شد؛ بدیهی است درج نام نویسندگان در مقاله به منزله نقش اساسی ایشان در تدوین مقاله است، درصورتی که نویسندگان مقاله در تدوین مقاله نقشی نداشته اند و از نام آن ها سوء استفاده شده است، لازم است مراتب را بلافاصله از طریق ایمیل اطلاع دهند.حق ارزیابی موارد سرقت علمی برای نشریه محفوظ است.

سرقت علمی شکل های گوناگونی دارد از جمله:

- ثبت مقاله دیگری به نام خود.

- کپی برداری یا تکرار بخش های قابل توجهی از مقاله دیگر (حتی اگر مقاله کپی شده مربوط به یکی از نویسندگان مقاله جدید باشد).

- طرح نتایج حاصل از پژوهش های دیگران به نام خود.

- چاپ مکرر مقاله توسط نویسنده واحد در چند نشریه

- بیان نتایج نادرست و خلاف یافته های علمی یا تحریف نتایج حاصل از پژوهش.

- استفاده از داده های نامعتبر یا دستکاری در داده های پژوهش.


 ارزیابی مخفی دو طرفه

فرآیند ارزیابی مجله ایوان خشت خانه مخفی دوطرفه است لذا نویسندگان، داوران را نمی شناسند و برعکس. در نتیجه به محرمانه بودن فرآیند ارزیابی باید احترام گذاشته و هیچ کدام از طرفین مشخصات خود را برای دیگری آشکار نسازند. همچنین نباید پیش نویس مقاله ارسالی را در وب سایت ها منتشر کنند.